تبلیغات

گربه‌ای که به تنهایی یک نوع پرنده را منقرض کرد!

وبسایت تابناک با تو: نیوزیلند قوانین سختگیرانه ای در زمینه ی قرنطینه و واردات حیوانات در جهان دارد. دلایل این موضوع هم بسیار قابل توجیه است. نیوزیلند پیش از این که انسان ها پای خود را در آنجا بگذارند، جمعیت متنوعی از گونه های حیات وحش بومی  بود. در طول زمان و با افزایش شهرک های انسانی، حیات وحش بومی این منطقه به خطر افتاده و از سوی دیگر انسانها حیوانات غیر بومی را از سایر قاره ها با خود می آوردند.  یکی از داستان های جالب در این زمینه گربه ای به نام "تیبل" بود. او به تنهایی یکی از گونه های نادر پرندگان را منقرض کرد.
گربه‌ای که به تنهایی یک نوع پرنده را منقرض کرد!
 
پرنده ی Lyall’s wrens یکی از گونه های منقرض شده از پرندگان است. این پرندگان به رنگ های زرد و قهوه ای بوده و قادر به پرواز کردن نبودند  و در پیش از سکونت مائوری ها در نیوزیلند تقریبا در همه جا به چشم می خوردند. اما تا سال ۱۸۹۴ تعدادشان کاهش یافته بود و فقط در جزیره ی استفنز وجود داشت. علت کاهش تعداد این پرندگان ورود موش های پولینزی به جزیره بود.


این پرنده نخستین بار توسط یک نگهبان فانوس دریایی به نام "دیوید لیال" نامگذاری و شناسایی شد. او گربه ای به نام "تیبل" داشت که عادت داشت تا هر روز چند لاشه از این پرنده را برای او بیاورد. تا پیش از آن کسی نمی دانست که در معرض انقراض است.


گربه‌ای که به تنهایی یک نوع پرنده را منقرض کرد!
 
دیوید لیال که به تاریخ طبیعی علاقه مند بود، توصیفات و آثاری از پرنده را به دوست جانورشناس خود فرستاد. او پس از تحقیق متوجه شد که این پرنده یکی از گونه هاد کمیاب پرندگان است که باید حفظ و نگهداری شود. اما دیگر دیر شده بود، چون تیبل همان تعداد محدود از پرنده ها را با شکار روزانه اش به تنهایی منقرض کرده بود. آخرین پرنده در دهان تیبل دیده شد و حسرت زیادی را برای جانورشناسان به وجود آورد. به این گربه لقب تیبل بی رحم را دادند.
 
گربه‌ای که به تنهایی یک نوع پرنده را منقرض کرد!


گربه ها حیوانات بومی نیوزیلند نیستند. در واقع نیوزیلند، سرزمین پرندگان بوده و پستانداران کمی داشته است. با ورود اروپایی ها و مائوری ها پستانداران به این منطقه آورده شدند و به این ترتیب خطر بزرگی را برای گونه های کمیاب به وجود آوردند.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار