تبلیغات

نیکوکاران به بورس می‌روند

به گزارش خبرنگار خبرگزاری تسنیم به نقل از سنا؛ صندوقهای بازار گردانی یکی از ارکان بازار سرمایه هستند که بازارهای شفاف، کارآ و کارآمد برای تامین نقدینگی‌های خود و عمیق شدن به آنها نیاز دارد.
بر این اساس، سرپرست اداره امور نهادهای مالی سازمان بورس و اوراق بهادار از صدور موافقت اصولی سازمان با تاسیس و فعالیت 6 صندوق اختصاصی بازارگردانی در بازار سرمایه خبر داد و گفت: فعالیت صندوقهای اختصاصی بازار گردانی نقش بالقوه ای در کمک به نقدشوندگی بازار و تحدید دامنه نوسان قیمت اوراق بهادار خواهند داشت.
به گزارش سنا
راضیه صباغیان افزود: از این رو در طول یک ماه گذشته موافقت اصولی برای تاسیس 6 صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی، یک صندوق سرمایه گذاری نیکوکاری و یک صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت صادر شده است.
وی اضافه کرد: در این راستا صندوق بازارگردانی توسعه معادن و فلزات، صندوق بازارگردانی شرکت سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی آرمان و صندوق بازار گردانی کشتیرانی، صندوق بازارگردانی صنعت و معدن، صندوق بازار گردانی سیدکو و صندوق بازارگردانی آینده گستر ایرانیان موافقت اصولی تأسیس خود را از سازمان کسب کرده اند.
به گفته این مقام مسئول، این صندوقها بازارگردانی سهام  و حق تقدم سهام شرکتهای گل گهر، چادرملو، معدنی و صنعتی صبانور، فولاد خراسان، توسعه معادن و فلزات، لیزینگ صنعت و معدن، سرمایه‌گذاری صنعت و معدن، سرمایه‌گذاری صنایع شیمیایی ایران، سرمایه‌گذاری توسعه صنایع سیمان، سیمان مازندران، سیمان شمال، صنایع سیمان کرمان، سرمایه گذاری صندوق بازنشستگی کشوری، کشتیرانی جمهوری اسلامی و کشتیرانی دریای خزر را برعهده خواهند داشت.
سرپرست اداره امور نهادهای مالی با بیان اینکه صندوق های اختصاصی بازارگردانی با هدف جمع آوری وجوه از سرمایه گذاران و خرید و فروش اوراق بهادار در چارچوب تعهدات بازارگردانی خود و کسب منافع از این محل به وجود می آیند می توانند در قبال دریافت کارمزد در تعهد پذیره نویسی یا تعهد خرید اوراق بهادار نیز مشارکت کنند. در همین راستا این صندوق ها از مزایایی همچون معافیت مالیاتی نیم درصدی از نقل و انتقال اوراق بهادار موضوع بازارگردانی و تخفیف 80 درصدی از کارمزدهای مقرر برخوردار خواهند بود.
وی همچنین از صدور موافقت اصولی تاسیس صندوق نیکوکاری باز باران با هدف تامین بخشی از منابع مالی لازم برای نگهداری از کودکان بی سرپرست، حمایت از کودکان مبتلا به نقص ایمنی اولیه، حمایت از دانش آموزان و دانشجویان مستعد تحصیل کم بضاعت و توانمند سازی و آموزش مادران سرپرست خانواده و همچنین صدور موافقت اصولی تأسیس صندوق سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت فیروزه خبر داد و گفت: هر یک از متقاضیان تاسیس صندوق در صورتی که بتوانند شرایط مدنظر سازمان از مربوط به راه اندازی انواع صندوق های سرمایه گذاری را احراز کنند، می توانند نسبت به ارایه درخواست خود به سازمان اقدام کرده و سازمان با بررسی این موارد نسبت به صدور مجوزهای مربوطه اقدام خواهد کرد.
وی تصریح کرد: با توجه به نقش و فعالیت صندوق های اختصاصی بازارگردانی، سازمان با اولویت نسبت به بررسی درخواست ها و صدور مجوز برای این دسته از صندوق ها اقدام می کند.
سرپرست اداره امور نهادهای مالی در ادامه با بیان اینکه درحال حاضر 21 صندوق بازار گردانی اختصاصی فعال تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار به فعالیت مشغول هستند، خاطرنشان کرد: در حال حاضر سرمایه گذاری در این صندوق ها توسط موسسین انجام می شود، اما با توجه به برنامه ها و اهداف مدنظر سازمان، زمینه برای سرمایه گذاری برای عموم سرمایه گذاران در این نوع صندوق ها در آینده نزدیک مهیا خواهد شد
انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار