تبلیغات

وقتی علامه دهخدا به عیادت دکتر مصدق رفت +تصاویر

۷۱ سال پیش در چنین روزی، طرح چاپ فرهنگ دهخدا در مجلس شورای ملی تصویب شد. لغتنامه‌ای که زیر نظر علامه علی‌اکبر دهخدا فعالیت می‌کرد، اما عمر او کفاف نداد تا نتیجه چاپ‌شده کار را ملاحظه کند.

خبرگزاری فارس: در بهمن 1314 قراردادی بین وزارت معارف و علی‌اکبر دهخدا به امضا رسید تا بزرگترین لغت‏‌نامه فارسی در 9 مجلد هفتصد صفحه‌‏ای منتشر شود. اولین مجلد لغت‌نامه در سال 1318 منتشر شد، اما به‌دلیل کندی کار چاپخانه بانک ملی، آغاز جنگ جهانی دوم و حجم وسیع کار، چاپ لغت‌نامه متوقف شد.

یک دهه بعد یعنی در 25 دی 1324 طرحی در مجلس شورای ملی به تصویب رسید که طی آن وزارت فرهنگ مکلف شده بود افراد لازم را در اختیار آقای دهخدا برای جمع‌‏آوری دایرةالمعارف ایشان بگذارد.

یک دهه بعد و در اواخر عمر دهخدا، وی دکتر محمد معین را به عنوان معاون لغتانمه معرفی کرد و کلیه فیش‏‌ها، کتاب‏‌ها و لوازم کار به ساختمان بهارستان منتقل شد و دو سال پس از آن نیز لغت‏نامه و متعلقات آن به دانشگاه تهران واگذار شد. پس از درگذشت دهخدا در اسفند 1334 محل لغت‌نامه تا سال 1337 همچنان در مجلس شورای ملی بود و از آن پس به دانشگاه تهران منتقل شد.

علامه دهخدا عصر روز دوشنبه هفدهم اسفند 1334 در 77 سالگی دار فانی را وداع گفت و در قبرستان ابن‌بابویه شهرری در مقبره خانوادگی‌اش به خاک سپرده شد.

علامه دهخدا و دکتر مصدقعلامه دهخدا و دکتر مصدق

در تصویر فوق، علامه دهخدا در حال ملاقات از دکتر مصدق است.


این تصویر را نباید با تصویر مشهور که در آن نصرت‌الله امینی (رئیس‌دفتر دکتر مصدق) هم حضور دارد اشتباه گرفت: علامه دهخدا و دکتر مصدق


دهخدا پس از کودتای 28 مرداد 1332 و استعفای اجباری دکتر مصدق از نخست‌وزیری، به عنوان مشاور فرهنگی او عمل می‌کرد. جالب اینکه مصدق یک دهه بیشتر از دهخدا عمر کرد.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار