تبلیغات

خطاهای پزشکی به جای مخفی شدن باید آشکار شود

باقر لاریجانی:

معاون آموزشی وزیر بهداشت گفت: آشکار شدن خطاهای پزشکی میان دانش آموختگان پزشکی باعث به وجود آمدن تجربه و آموزش می‌شود و از تکرار آن خطاها جلوگیری می‌کند.

باقر لاریجانی در مصاحبه اختصاصی با خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما در حاشیه دومین همایش خطاهای پزشکی افزود: بر اساس گزارش‌های جهانی سومین علت مرگ در دنیا خطاهای پزشکی است.

وی تاکید کرد: علل مختلفی از جمله خستگی، عدم تمرکز و کار زیاد، شرایط نامناسب برای ارائه خدمات، نبود سیستم های منظم برای ثبت مطالب از جمله مهمترین دلایل بروز خطاهای پزشکی است.

لاریجانی با اشاره اینکه خطای پزشکی مسئله ای جهانی است گفت: آمارها نشان می دهد سه تا 15 درصد خدمات پزشکی می تواند با خطای پزشکی قرین شود.

وی با بیان این که نگاه سیستمی ارائه خدمات در سطح کشور برای جلوگیری از بروز خطای پزشکی بسیار مهم است افزود: در حوزه های مختلف در وزارت بهداشت کارهای ارزشمندی در دست اقدام است.

لاریجانی با ابراز خرسندی از این که درحوزه درمان، ثبت خطاهای پزشکی در حال شکل گیری است گفت: همچنین اعتبار بخشی بیمارستان‌ها در کمیته‌های بیمارستانی و توجه به مسائل اخلاق پزشکی در شورای عالی اخلاق از ارکان رسیدگی به خطای پزشکی است.

وی با تاکید بر اینکه باید برای ارتقاء در این زمینه تلاش ها بیشتری انجام شود افزود: در دنیا برای کاهش خطاهای پزشکی اقدامات بسیاری انجام می دهند.

لاریجانی با اشاره به این که خطاهای پزشکی به جای مخفی شدن باید آشکار شود تاکید کرد: آشکار شدن خطاهای پزشکی میان دانش آموختگان پزشکی باعث بوجود آمدن تجربه و آموزش می شود و از تکرار آن خطاها جلوگیری می کند.

معاون آموزشی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در پایان گفت: یکی دیگر از فوائد آشکارشدن خطای پزشکی جبران آن خطاست.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار