تبلیغات

طرح ثبت گوشی های تلفن همراه تاخیر نداشته است

معاون سازمان تنظیم مقررات در تیتر امشب؛

معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات گفت: هیچ تأخیر و یا کندی در طرح ثبت گوشی های تلفن همراه (ریجستر ) صورت نگرفته است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، حسین فلاح جوشقانی در برنامه تیتر امشب شبکه خبر سیما درباره توقف عملی طرح ریجستری کردن گوشی افزود: طرح ریجستری گوشی های تلفن همراه به وزارت ارتباطات محول شده که این طرح در حال اجراست و عزم جدی داریم که انجام شود و طرح ملی بودن و مبارزه با قاچاق کالا را در این خصوص درک می کنیم اما طرحی که ارائه شده بود دوستان (در وزارت صنعت) نه از شبکه، اطلاعات کافی داشتند و نه پیچیدگی های طرح از اول مشخص بود و این موضوع طبیعی بود چون تخصصشان نیست و تخصص شبکه آی.سی.تی تلفن همراه در وزارت ارتباطات است. 

وی گفت: این طرح طرحی بود که نمونه آن دیده و بررسی کرده بودند که البته پیچیدگی های این طرح ابتدا برای خود ما نیز مشخص نبود ضمن اینکه برخی از قابلیت ها در شبکه وجود نداشت که ایجاد کردیم و اکنون نیز قابلیت ها به طور کامل برای اجرا طرح وجود ندارد بلکه مقدمات آن آماده شده است. 

فلاح جوشقانی افزود: باید اپراتورهای تلفن همراه (هر سه اپراتور) یک سری قابلیت ها را در شبکه خود ایجاد کنند که مذاکرات صورت گرفته و به صورت آزمایشی هم کارهایی در بخش هایی از شبکه انجام شده است چرا که برای اجرای طرح کامل باید در تمامی شبکه ها قابلیت ها ایجاد شود که همه این کارها به طور موازی انجام می شود. 

وی گفت: بحث ما در وزارت ارتباطات این است که این طرح به کندی انجام نشده است بلکه در این حوزه بستر لازم فراهم نبود ضمن اینکه پیچیدگی ها از اول نیز مشخص نبود. 


فلاح افزود: طرح از نظر فنی قابل اجراست اما ریسک ها و ابعاد طرح هنوز برای ما نیز مشخص نیست که باید در فرآیند اجرا ببینیم. 

وی گفت: اگر تأخیری در اجرای این طرح ایجاد شده که به نظر ما تأخیری نیست چون باید این طرح خیلی با متانت و کار کارشناسی کامل جلو برود تا موفق شود.

معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات افزود: برای مبارزه با قاچاق باید کاری کنیم که حتماً این موضوع انجام شود ضمن اینکه بنده به عنوان مجری فنی تأیید نمی کنم که کار به کندی پیش رفته است بلکه تا آنجایی که قابلیت های فنی شبکه اجازه می داد کارها را در زمان خود پیش بردیم. 

وی گفت: هدف وزارت ارتباطات این است که به مبارزه با قاچاق کالا کمک کند اما اصل مبارزه با قاچاق در وزارت صنعت ستاد صورت می گیرد که برنامه کاملتری دارند و اصل مبارزه نیز در فرآیند عرضه است و تمام سامانه هایی که در وزارت صنعت ایجاد شده قرار است در بخش عرضه اقدام کند و ما تنها قرار است در بخش مصرف کننده برای تکمیل این زنجیره کمک کنیم.

فلاح ادامه داد: البته بخش مهم مبارزه با قاچاق کالا همین بخش ثبت گوشی تلفن همراه است.

وی گفت: تمامی ملاحظاتی که در وزارت ارتباطات در اجرای این طرح وجود دارد این است که نباید به مشترک تلفن همراه که بالغ بر 80 میلیون مشترک تلفن همراه است آسیبی وارد شود. 

فلاح ادامه داد: اکنون ضریب نفوذ تلفن همراه 100 درصد است و 80 میلیون سیم کارت فعال داریم و بالغ بر 120 میلیون سیم کارت نیز غیرفعال است بنابراین ما می گوییم که مشترکان ما کمترین درگیری را در این حوزه داشته باشند و تمام نگرانی ما همین است و با این ملاحظه کار را پیش می بریم. 

معاون نظارت و اعمال مقررات سازمان تنظیم مقررات درباره اینکه پیش بینی شما در اجرای این طرح (ریجستری) چه زمانی هست گفت: نمی توانم زمان بگویم بلکه اکنون کارهای آزمایشی را شروع کرده ایم و در نخستین جلسه ای که بنده در ستاد مبارزه با قاچاق کالا شرکت کردم گفتم که این طرح از نظر ما حداقل یک سال زمان نیاز دارد و با توجه به کارهایی که صورت گرفته پیش بینی من برای اجرای این طرح در نیمه نخست سال آینده است. 

وی ادامه داد: ما با تمام توان کار می کنیم اما از نظر فنی برای اجرا به این زمان نیاز داریم.

درادامه برنامه؛ 

مدیرکل فنآوری و اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا گفت: از نظر ما در ستاد مبارزه با قاچاق کالا طرح ریجستری به کندی صورت می گیرد و اگر به موضوع جهادی نگاه می کردیم کار می توانست به سرعت پیش برود. 

دهقانی نیا درپاسخ به این سؤال مجری که سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا از کندی روند اجرای طرح ریجستری گلایه کردند علت آن چیست؟ افزود: سالانه 1000 میلیارد تومان از قِبل این قاچاق عاید قاچاقچیان می شود که روزانه این مبلغ دو میلیارد و 700 میلیون تومان می شود که این مبلغ ضرریست که از بابت تأخیر در اجرای طرح پیشگیری از قاچاق در شبکه از کیسه ملت و نظام بیرون می رود و این یک واقعیت است. 

وی گفت: به همین علت باید پرسید که آیا طرح پیشگیری از قاچاق در شبکه از نظر فنی شدنی است یا خیر؟ 

دهقانی نیا افزود: بررسی هایی صورت گرفته و کار کارشناسی زیادی انجام شده است و وقت زیادی نیز در این حوزه گذاشته و از نظر فنی مطمئن شده ایم که این کار شدنی است اینکه چرا تأخیر داریم دلیلش این است که از نظر ما کار در ستاد به کندی پیش می رود و این دو میلیارد و 700 میلیون تومان ضرری است که هر روز از بابت اجرا نشدن این طرح می دهیم. 

وی گفت: علت کندی این است که یک سری کارهایی را که دوستان (مسئولان اجرای این طرح) باید انجام می دادند آن طور که برنامه ریزی شده بود به وعده های خود عمل نکردند. 

مدیرکل فنآوری و اطلاعات ستاد مبارزه با قاچاق کالا افزود: دوستان برنامه هایی را که طرح را جلو ببرند در اختیار دارند اما در اجرا غفلت شده است و باید یک ماه پیش سندی را می دادند که با یک ماه تأخیر این کار را انجام دادند اکنون کارهایی که صورت می گیرد مورد نظر ستاد نیست و کار با کندی پیش می رود. 


دهقانی نیا با بیان اینکه قبول داریم طرح یک طرح تخصصی، فنی و کاملاً کارشناسی است گفت: اما به هنگام اجرای این طرح بر اساس سابقه طرحی که در سال 85 داشتیم و طرحی بود که ناقص انجام شد، دوستان خیلی تمایل به اجرای این طرح نداشتند بنابراین وقتی با این موضوع مواجه شدیم یک سال و نیم زمان برد تا طرح جدید ارائه شود و مورد بررسی قرار گیرد. 

وی افزود: اکنون این هماهنگی ها انجام شده و دوستان پای کار هستند و پیش بینی ما این بود که حتماً تا قبل از برج 10 و 11 (دی و بهمن) امسال طرح را اجرا کرده باشیم و حتی در حوزه  خیلی وسیع هم نتوانیم در حوزه محدود و یا به صورت پایلوت طرح اجرا شده باشد اما از این نیز عقب هستیم. 

دهقانی نیا ادامه داد: البته در مرکز توسعه تجارت الکترونیک نیز با یک کندی مواجه شدیم که خود این موضوع نیز باعث کندی اجرای این طرح شد. 

وی گفت: 26 دی امسال تاریخی بود که ما قرار گذاشتیم طرح را اجرایی کنیم و حتی صورتجلسه کردیم که این زمان هیچوقت تجدید نشود و تأکید ستاد نیز این است که این زمان، اجرای طرح را کمتر کند که البته کمتر کردن زمان به این معنا نیست که دقت اجرای طرح را پایین بیاوریم دوستان باید دست به دست هم بدهند تا هرچه سریعتر این طرح اجرا شود. 

دهقانی نیا افزود: شهریور 96 برای اجرای این طرح خیلی دیر است.


درادامه برنامه ؛

مدیرکل تسهیل توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: اجرای طرح ناقص ریجستری باعث می شود که ما تجربه شکست دیگری را داشته باشیم. 

امیری افزود: بر اساس ماده 13 قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز وظیفه ره گیری کالا برعهده سامانه ای است که مسئولیتش با وزارت صنعت، معدن و تجارت است که در این سامانه برای شفاف سازی زنجیره کشور باید هر گروه کالا یک ویژگی خاصی داشته باشد که یکی از کالاهای بسیار مهم و مورد نظر ستاد مبارزه با قاچاق کالا بحث قاچاق تلفن همراه است که این در وزارت صنعت مورد هدف قرار گرفت که رهگیری به طور کامل انجام می شد. 

وی گفت: برای بحث طرح رهگیری تلفن همراه و تجهیزات سیم کارت خور ما مطالعات میدانی در حوزه تجربیات جهانی انجام دادیم که ماحصل این مطالعات این شد که تجربیات خیلی مشابهی در این حوزه وجود داشت.

مدیرکل تسهیل توسعه تجارت الکترونیکی وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: البته وزارت صنعت در این حوزه در دو بخش که یکی شامل فعالیت قواعد تجاری می شد و دیگری فعالیت های فنی بود زیرساخت هایی انجام داد که به طور کامل طرح رهگیری را اجرایی کنیم. 

وی ادامه داد: آن بخش که مرتبط با حوزه فنی می شد از همکاری حوزه های تخصصی بهره مند شدیم که نظر ما این بود یک طرح یکپارچه ای ایجاد شود و از بازوهای نهادهای مختلف در این حوزه استفاده کنیم. 

امیری گفت: ما طبق تکالیفی که در جلسات ستاد برعهده وزارت صنعت گذاشته شده مجموعه تکالیفمان را به طور مشخص انجام دادیم.

وی با بیان اینکه باید در نظر بگیریم که اجرای این طرح (ریجستری) پیچیدگی های بالایی دارد افزود: اجرای ناقص این طرح باعث می شود که ما تجربه شکست دیگری را داشته باشیم در حالی که حساسیت ها در ستاد برای اجرایی شدن این طرح بسیار بالاست و اجرای این طرح کل زنجیره واردکننده تا فروشنده نهایی تلفن همراه و تجهیزات سیم کارت خور را تحت تأثیر قرار می دهد. 

امیری ادامه داد: البته ما حمایت مصرف کننده را نیز در اجرای این طرح نیاز داریم چرا که این طرح با توجه به گستره مصرف کننده حساسیت زیادی دارد.گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار

 • نمادهای حیوانات

  این مطلب را بخوانید تا دراین باره بیشتر بدانید. شیر: وقتی اسم شیر به میان می‌آید، ذهن ما بیش از هرچیز به سمت قدرت و شوکت این...

 • کلاهبرداران تلفنی

  فناوری‌های پیشرفته روز به روز انسان‌ها را به خود وابسته‌تر کرده و فراگیر شده است تا جایی که بین غنی و فقیر تفاوتی نمی‌بیند و خود...

 • مواظب باتری زندگی تان باشید

  باتری زندگی متن زیبایی که در ادامه برای شما آماده نموده ایم مواظب باتری زندگی تان باشید بچه که بودم عمویم برای زیارت به مشهد رفته بود و...

 • امار بسیار جالب از دنیای اینترنت

  امار بسیار جالب از دنیای اینترنت آیا می دانید آمارهای منتشره از دنیای بزرگ اینترنت چقدر شگفت انگیر هستند،آیا برایتان مهم...

 • باران شانس!

  اگر در حال حاضر سالم هستید و چیزی برای خوردن در وعده غذایی بعدی‌تان دارید در نتیجه کاملا خوش‌شانس هستید. فراتر از این سطح از خوش...

 • ایران ایران …

  داخل هواپیما که همه روی صندلی‌هایشان می‌نشینند و جابه‌جا می‌شوند، زمزمه‌ها شروع می‌شود: می‌ریم یه کم زندگی کنیم! می‌ریم یه کم...

 • شلیک به زندگی دایی شیشه‌ای

  شامگاه اول فروردین امسال، مردی با پلیس تماس گرفت و از قتل برادرزنش در اتاق سرایداری در گلخانه‌ای در یکی از محله‌های شهریار خبر...

 • عجایب خلقت؛ نام این حیوان عجیب چیست؟ (۳)

  وبسایت دیجی کالا مگ - فرناز حیدری: ممکن است مدفوع احشام و سایر نشخوارکنندگان برای ما نامطبوع باشد، اما برای سوسک‌های سرگین یک منبع غذایی غنی محسوب...

 • خوش منظره‌ترین سفرهای ریلی جهان

  برترین ها: برای بسیاری از مردم سفر رسیدن به مقصد است. با چنین ذهنیتی، آن‌ها احتمالا با هواپیما یا اتومبیلشان سفر می‌کنند و توجهی به مناظری که از...

 • طرز تهیه خورش سیب و آلبالو

  مجله سرآشپز – نگین نورخدایی: خورش سیب و آلبالو یکی از غذاهای سنتی کرمانشاه است که طرز تهیه آن را برایتان آورده ایم. مواد مورد...