تبلیغات

13 راهبرد کلان در نقشه جامع علمی کشور دیده شده است

گفتگوی ویژه:

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: 13 راهبرد کلان در نقشه جامع علمی کشور دیده شده است.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما، منصور کبگانیان در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما افزود: برای رسیدن به این راهبردها 224 اقدام ملی طراحی شده است. 

وی گفت: در نقشه جامع علمی کشور تمام چالش ها و آسیب ها در حوزه های مختلف علوم شناسایی شده و برای حرکت از وضع موجود برای رسیدن به اهداف مشخص برنامه ریزی شده است. 

کبگبانیان افزود: اجرای کامل این اقدامات 10 سال به طول می انجامد. 

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: ماهیت این نقشه فراقوه ای و فرادولتی است و به همه دستگاه ها ابلاغ شده است. 

وی افزود: یکی از بخش های مهم این نقشه اولویت های علم و فنآوری است و لازم است تا منابع را در بخش های خاص آن اختصاص دهیم. 

کبگانیان گفت: در بخش فنآوری ها هشت اولویت و در علوم پایه هفت اولویت در نقشه جامع علمی کشور دیده شده است. 

وی افزود: در چارچوب نقشه جامع علمی کشور 80 طرح کلان ملی در رشته های مختلف در دست اجراست که از جمله آنها قطار سریع السیر، هواپیماسازی و ساخت و پرتاب ماهواره است.

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور گفت: در سال های 88 تا 90 به این طرح ها با اختصاص 80 میلیارد تومان اعتبار توجه شد اما در چند سال گذشته با توقف بیشتر آنها مواجه هستیم. 

کبگانیان افزود: توقف این طرح ها صرفاً به خاطر اختلاف سلیقه های دولت هاست و ردیف بودجه خیلی از آنها حذف شده است. 

وی گفت: این یک واقعیت است که بخش آموزش عالی کشور توان حمایت مالی بودجه ای از همه این طرح های کلان را ندارد. 

دبیر ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور با بیان اینکه این نقشه آنگونه که باید و شاید مورد توجه قرار نگرفته و بر اساس برنامه پیشرفت نداشته است افزود: علت این مسئله آن است که همه به اقتصاد دانش بنیان اعتقاد ندارند و اختلاف نظرهایی در این زمینه وجود دارد.

کبگانیان گفت: با سلایق دولت ها کارها در اجرای این نقشه، کند و تند می شود. 

وی افزود: مقام معظم رهبری به طور جدی پیگیر اجرای نقشه جامع علمی کشور و طرح های کلان ملی هستند و این مایه امیدواری و دلگرمی ماست.

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار