تبلیغات

واکاوی فیلم‌های مسابقه دو دوره ۳۴ و ۳۵ جشنواره فجر

شاید بد نباشد با توجه به حذف بخش «نگاه نو» در سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر و حضور پررنگ فیلم اولی‌ها در فهرست سودای سیمرغ به واکاوی آثار غیر اول و همچنین سایر آثار در این دوره و دوره پیشین بپردازیم.

به گزارش مشرق، بالاخره پرونده بخش مسابقه سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر سینمای ایران با اعلام  5 فیلم سینمایی دیگر بسته شد. در مجموع قرار شد 33 فیلم در بخش سودای سیمرغ با هم رقابت داشته باشند. شاید بد نباشد با توجه به تغییراتی که در این دوره از جشنواره فیلم فجر سینمای ایران شاهد بودیم نگاهی به برخی آمارها در این دوره و دوره گذشته جشنواره بیندازیم.

*22 فیلم در بخش سودای سیمرغ 

در دوره سی و چهارمین جشنواره فیلم فجر سه بخش با عنوان سودای سیمرغ، بخش نگاه نو و هنر و تجربه وجود داشت که در بخش سودای سیمرغ 22  فیلم از مجموع کارگردان هایی‌ که تجربه اول خود را پشت سر گذاشته بودند با یکدیگر رقابت می‌کردند.

*سهم  بخش نگاه نو و گروه «هنر و تجربه» هر کدام 11 فیلم

در «بخش نگاه نو» مخاطبین جشنواره چشم به فیلم‌ اولی‌ها دوختند که شگفتی همان سال را نیز رقم زدند و آثاری چون «ابد و یک روز» به کارگردانی سعید روستایی و «ایستاده در غبار» به کارگردانی محمد حسین مهدویان درخشیدند و نظر اهالی سینما و منتقدان را به خود جلب کردند.

در بخش «نگاه نو» 11 فیلم اولی با هم رقابت داشتند که طبق آنچه توافق شده بود تصمیم بر این شد تا 3 اثر از مجموع 11 فیلم به 22 فیلم بخش سودای سیمرغ اضافه شود که در این میان «ابد و یک روز»، «ایستاده در غبار» و «من» به کارگردانی محسن قرایی این شانس را به دست آوردند تا در کنار افراد با تجربه‌تر به رقابت بپردازند و تمام بخش‌های فیلم‌شان مورد قضاوت قرار بگیرد تا شانس نشستن سیمرغ را بر شانه‌های‌شان در دل بپرورانند.

 این در حالی است که در این بخش تنها دو جایزه به بهترین فیلم و بهترین کارگردانی داده می‌شد که آن هم سهم همان فیلم‌هایی شد که به بخش سودای سیمرغ راه یافته بودند. در ادامه باید اشاره‌ای هم داشته باشیم به آثار سینمایی در گروه «هنر و تجربه» که در نهایتاز میان آنها 11 فیلم وارد جشنواره سی و چهارم فیلم فجر شدند و مورد قضاوت قرار گرفتند که در این بخش هم تنها به بهترین فیلم و بهترین کارگردانی توجه می‌شد و نه سایر بخش‌های فیلم.

*سهم کارگردان‌های اول 3 فیلم، فیلمسازان با تجربه 22 فیلم

در نهایت باید گفت که در دوره سی و چهارم  به 22 فیلم بخش «سودای سیمرغ» 3 فیلم اولی اضافه شد که از بخش «نگاه نو» وارد بخش رقابتی شدند که در نهایت تعداد آثار قابل رقابت در سودای سیمرغ به 25 فیلم سینمایی رسید. در حقیقت سهم فیلم اولی‌ها در بخش سودای سیمرغ 3 فیلم از میان 11 فیلم حاضر در جشنواره بود. 

*نگاهی به تغییرات و نحوه چیدمان سی و پنجمین دوره از جشنواره فیلم فجر

در این دوره  بر اساس لیست نهایی که برگزار کنندگان جشنواره اعلام کردند 33 فیلم در بخش سودای سیمرغ با هم رقابت کنند. چندی پیش ابتدا 28 فیلم به بخش سودای سیمرغ راه یافته بودند که سهم کارگردان‌های اول 9 فیلم و 19 اثر هم از سایر کارگردانهای  غیر اولی بودند، که با اعلام و اضافه شدن 5  فیلم دیگر لیست بخش سودای سیمرغ نهایی شد و تعداد آثار این بخش در مجموع به 33 فیلم رسید.

از میان 5 فیلم اعلام شده 2 فیلم سهم کارگردان‌های غیر اولی و 1 فیلم به عنوان فیلم اولی و دو فیلم هم  به نام‌های خانه «ائو» به کارگردانی و تهیه‌کنندگی اصغر یوسفی‌نژاد و «کوپال» به کارگردانی و تهیه کنندگی کاظم ملائی از «هنر و تجربه» وارد بخش سودای سیمرغ شدند.

در حقیقت  با اضافه شدن این 2 فیلم سینمایی یعنی «ماجان» به کارگردانی هاتف علیمردانی و «فصل نرگس» به کارگردانی نگار آذربایجانی تعداد فیلم‌های کارگردان‌های غیر اول از 19 به 21 فیلم رسید و فیلم‌‌اولی‌ها تعدادشان از 9 به 10 اثر افزایش یافت.

بدین ترتیب فیلم اولی‌ها با 10 اثر، کارگردان‌های غیر اول با 21 اثر و گروه «هنر و تجربه» با 2 اثر و مجموع 33 فیلم آثار لیست نهایی سودای سیمرغ هستند که رویای رسیدن به سیمرغ را در سر می‌پرورانند. علاوه بر این برای بخش هنروتجربه هم جشنواره مستقلی در رشت تدارک دیده شده است.

*تفاوت جشنواره سی و چهارم فیلم فجر با جشنواره پیش رو

حضور فیلم اولی‌ها در بخش سودای سیمرغ به نسبت دوره قبل‌اش کمی بیش از 3 برابر شده است یعنی در دوره گذشته با 3 فیلم در این بخش حضور داشتند اما حالا با 10 فیلم حضور پیدا کرده‌اند اما این بدین معنی نیست که از تعداد فیلمسازان غیر اول در بخش سودای سیمرغ کم شده باشد. کارگردان‌های غیر فیلم اولی در دوره سی و چهارم با 22 فیلم حضور داشتند که در این دوره با یک فیلم کمتر یعنی 21 اثر سینمایی در بخش سودای سیمرغ برای دریافت این تندیس به رقابت با جوان‌ها می‌پردازند. گروه «هنر و تجربه‌» هم با دو فیلم توانسته برای اولین بار در بخش سودای سیمرغ به رقابت بپردازد و خودنمایی کند.

در دوره گذشته فضای جشنواره فیلم فجر برای سایر فیلم اولی‌ها که نتوانسته بودند وارد بخش سودای سیمرغ شوند و یا حتی اکثر آثار هنر و تجربه تنها محلی برای نمایش آثارشان شده بود تا مورد قضاوت در یک فضای حرفه‌ای قرار بگیرند که به نظر می‌رسد بخش چشم انداز در این دوره این مهم را برای بسیاری از فیلم‌ها که شایستگی دیده شدن در بزرگترین رویداد فرهنگی کشور را دارند رقم بزند. 

*معرفی کوتاه از 5 فیلم اضافه شدبه لیست نهایی سی و پنجمین جشنواره فیلم فجر

«فصل نرگس»

فیلم سینمایی «فصل نرگس» به نویسندگی و کارگردانی نگار آذربایجانی و تهیه کنندگی سحر صباغ است. این فیلم دی ماه سال جاری در تهران کلید خورد و پس از فیلمبرداری در جنوبی ترین نقطه پایتخت تا شمالی ترین مناطق شهر تهران به منطقه دربند رسید.

 

«فصل نرگس» روایت انسان دوستی و تاثیرگذاری نوع بشر روی یکدیگر است وبازیگرانی چون یکتا ناصر، شایسته ایرانی، پژمان بازغی، محمدرضا هدایتی، ریما رامین فر، صالح میرزاآقایی، امیر اقایی و گوهر خیراندیش جلوی در آن ایفای نقش کرده‌اند.

«آباجان»

داستان این فیلم در دهه شصت می‌گذرد و زندگی اجتماعی مردم در آن سال‌ها روایت می‌شود. علیمردانی خود تهیه‌کنندگی فیلم جدیدش را نیز بر عهده داشته است.

 

فاطمه معتمد آریا، شبنم مقدمی، سعید آقاخانی، فریبا متخصص و ... به ایفای نقش در این فیلم سینمایی می پردازند.

«کوچه بی نام»، «مردن به وقت شهریور»، «به خاطر پونه»، «یک فراری از بگبو» و «راز دشت تاران» دیگر عناوین سینمایی این کارگردان محسوب می‌شوند.

«خوب، بد، جلف»

فیلم سینمایی «خوب، بد، جلف» اولین تجربه بلند سینمایی پیمان قاسم‌خانی در مقام کارگردانی است که بازیگرانی چون مانی حقیقی، حمید فرخ‌نژاد، پژمان جمشیدی، سام درخشانی، ویشکا آسایش، بیژن امکانیان، نیوشا ضیغمی، رضا رویگری، آزاده صمدی، نسیم ادبی، رضا کریمی،  امیرمهدی ژوله و ... در آن حضور دارند. 

 

 

در خلاصه داستان این فیلم آمده است: یک کارگردان هنری سینما از طرف تهیه‌کننده‌اش تحت فشار است تا از دو بازیگر تجاری برای بازی در نقش‌های اصلی فیلمش استفاده کند. از نظر کارگردان آنها بدترین انتخاب‌های ممکن هستند اما اگر می‌خواهد که فیلم را بسازد مجبور است در مدت کوتاهی آنها را به نقش‌هایشان نزدیک کند و این کار آسانی نیست. 

«کوپال» 

تولید فیلم سینمایی «کوپال» از اوایل دی‌ماه در شهرستان سبزوار آغاز شد و حالا فیلمبرداری آن پس از 53 جلسه به اتمام رسید.

«کوپال» اولین فیلم بلند سینمایی کاظم ملایی محسوب می‌شود که پیش از این در عرصه فیلم کوتاه آثاری همچون «لطفاً از خط قرمز فاصله بگیرید»، «منها» و «دیلیت» را کارگردانی کرده و در جشنواره‌های داخلی و خارجی متعدد حضور چشمگیر داشته است.

 

«کوپال» قصه یک شکارچی و تاکسیدرمیست به نام دکتر احمد کوپال است که روز آخر سال با یک چالش جدی در زندگی‌اش مواجه می‌شود. در این فیلم بازیگرانی همچون لوون هفتوان، نازنین فراهانی، پوریا رحیمی سام، حسین شمس‌آبادی، وهان سلیم زاده، مجتبی علیزاده، حسین غایبی و... به ایفای نقش می‌پردازند.

خانه «ائو»

این فیلم ساخته اصغر یوسفی نژاد است و ( بر اساس آنچه در رسانه‌های دیگر آمده است)ماجرای آن حول یک وصیت نامه می چرخد. درآغاز فیلم زنی سیاه پوش به سوی دوربین نزدیک می شود، از شیون و زاری هایش معلوم است عزیزی را که از دست داده، کسی نیست جز پدرش. دوربین با التهاب این ماجرا را دنبال می کند و در محدوده خانه، حیات، اتاق ها، و کمی هم  بیرون خانه، شخصیت های درگیر ماجرا را دنبال می کند، جسد آن مرحوم که همه وهمواره درباره آن صحبت می کنند و جلوی چشم افراد است، با هوشیاری از چشم تماشاگر دور نگهداشته می شود. دوربین در گفت و گوی فامیل این مرحوم و افراد محله و کسانی که از راه دور برای بردن جسد به دانشگاه آمده اند، در حرکت است. کمتر پیش می آید که دوربین آرام بگیرد وهمچون احساسات این زن که پدر خود را از دست داده، آرام ندارد. متوفی وصیت کرده که بعد از مرگ، جسد او را دراختیار دانشکده پزشکی برای استفاده علمی قرار دهند اما، دخترش شدیدا مخالف است و علت را تماشاگر اندک اندک کشف می‌کند.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

 • چگونه پاهای زیبا داشته باشیم؟

  داشتن پاهایی زیبا مخصوص برای زنان بسیار مهم است پس سعی کنید برای مراقبت از پاهایتان وقت بیشتری را صرف کنید. به گزارش آلامتو و به نقل از...

 • زندگینامه آزاده زارعی + عکس های آزاده زارعی

  زندگینامه آزاده زارعی زندگینامه آزاده زارعی Azadeh Zarei بازیگر actress سینما و تلویزیون ایرانی و عکس های آزاده زارعی را در این صفحه مشاهده...

 • دانستنیهای جالب درباره آفریقای جنوبی

  قبل از آشنا شدن با شهرهای آفریقای جنوبی به منظور انتخاب مقصد سفرتان شاید بهتر باشد با برخی از دانستنی های جالب این کشور آشنا شوید. به...

 • نکاتی در رابطه با ورزش ایزومتریک

  درحالی ‌که ورزش‌ های ایزومتریک می‌توانند کمک کنند تا قدرت و انعطاف خود را افزایش دهید، ولی این ورزش‌ها، تمرینات قدرتی معمول شما نیستند. شناخت...

 • نکاتی مهم درباره تمرینات اینتروال

  مطلب امروز سایت جوانی ها: نکاتی مهم درباره تمرینات اینتروال دو دونده را تصور کنید که با شرایط تمرینی، آمادگی بدنی، قد و وزن یکسان در یک مسابقه...

 • چند نکته مهم جهت عضله سازی و کاهش چربی

  مطلب امروز سایت جوانی ها: چند نکته مهم جهت عضله سازی و کاهش چربی عضله سازی همراه با تناسب اندام و قدرت بدنی بیشتر با روش های تمرینی برای سال...

 • این کارها اثرات ورزش را از بین می برد!!

  مطلب امروز سایت جوانی ها: این کارها اثرات ورزش را از بین می برد!!ورزش کردن یکی از مهم ترین و موثر ترین فعالیت هایی است که برای حفظ سلامت جسم و روح...

 • زندگی زیباست (۸۵)

  زندگی زیباست (۸۵) مجموعه: خواندنیهای دیدنی وسیع باش  دلتنگ که شدی منتظر نباش کسی دل گرفته ات را باز کند، بلند شو و قدمی...

 • راهی برای داشتن شکم صاف و زیبا

  راز داشتن شکم صاف و زیبا مطلب امروز سایت جوانی ها: راهی برای داشتن شکم صاف و زیبا چند بار به شما گفته شده است که در میان سالی چاق می شوید – اضافه...

 • کلیسای پنطی کاستی

  کلیسای پنطی کاستی مجموعه: مکانهای زیارتی ایران و جهان کلیسای پنطی کاستی در سال ۱۹۵۵ میلادی در شهر کرمانشاه بنا شد کلیسای پنطی...

 • در مورد میکروبلیدینگ بیشتر بدانیم

  در مورد میکروبلیدینگ بیشتر بدانیم مجموعه: سلامت پوست میکروبلیدینگ که اخیراً با بهره گیری شیوه های تبلیغات حرفه ای در فضای مجازی...

 • با این روش افزایش متابولیسم بدن را زیاد کنید!!

  مطلب امروز سایت جوانی ها: با این روش افزایش متابولیسم بدن را زیاد کنید!! این تغییرات ساده و عادات خوب می تواند راهی به سوی کاهش وزن و لاغر کردن...

 • متن ادبی شهادت امام صادق (ع)

  متن ادبی شهادت امام صادق (ع) مجموعه: آرامش سبز ۲۵ شوال مصادف با شهادت امام صادق (ع)  «داغ شیعه در غربت بقیع» غروب غریبت،...

 • لطیفه های جدید و باحال همراه با عکس خنده دار

  لطیفه های جدید و باحال همراه با عکس خنده دار ۱- توی مترو نشسته بودم داشتم با یه دختره چت میکردم،یهو بغل دستیم گفت داداچ اینجوری که تو حرف...

 • ماکارونی و پاستا با پنیر پیتزا

  ماکارونی و پاستا با پنیر پیتزا مجموعه: آموزش انواع غذاها طرز تهیه ماکارونی و پاستا با پنیر پیتزا ‎طرز تهیه ماکارونی و پاستا...

 • اقدامات اولیه در برخورد با گزیدگی ها

  اقدامات اولیه در برخورد با گزیدگی ها مجموعه: بیماری ها و راه درمان برخورد با گزیدگی با توجه به قرارگرفتن در فصل تابستان که...

 • آیا ورزش باعث کاهش وزن می شود؟

  مطلب امروز سایت جوانی ها: آیا ورزش باعث کاهش وزن می شود؟ ورزش مزایای سلامتی خیلی زیادی برای بدن ما دارد.به عنوان مثال تحقیق قبلی نشان داد افرادی...

 • راهی تثبیت وزن کاهش یافته

  مطلب امروز سایت جوانی ها: راهی برای تثبیت وزن کاهش یافته ۱- با خوردن میان وعده‌های سالم وزن کاهش یافته را تثبیت کنید برای تثبیت کاهش وزن پس از...

 • چیزهایی که هرگز نباید بخوریم!

  کسی را میشناسید که بنزین بخورد؟ مسلماً برخی از چیزها غیر قابل خوردن هستند و همه از آن آگاهند اما اگر میخواهید یک زندگی سالم را تجربه کنید باید...

 • با پیاده روی به راحتی وزن کم کنید؟

  مطلب امروز سایت جوانی ها: با پیاده روی به راحتی وزن کم کنید؟ همه ما می دانیم که با دویدن، دوچرخه ثابت و… می توانیم وزنمان را کاهش دهیم ولی گاهی...

 • چه تعداد نزدیکی برای شما و همسرتان طبیعی است؟

  چه تعداد نزدیکی برای شما و همسرتان طبیعی است؟ مجموعه: دانستنیهای جنسی تمایل جنسی افراد، ازدواج آن ها و زندگی روزمره افراد...

 • مرگ گربه‌ای که ۲۰ سال در آلاسکا شهردار بود!

  مرگ گربه‌ای که ۲۰ سال در آلاسکا شهردار بود! مجموعه: اخبار حوادث تاریخ انتشار : دوشنبه, ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۴۲ رسانه‌های محلی...

 • حمله با اره برقی در سوئیس با ۷ زخمی

  حمله با اره برقی در سوئیس با ۷ زخمی مجموعه: اخبار حوادث تاریخ انتشار : دوشنبه, ۰۲ مرداد ۱۳۹۶ ۱۸:۱۲ به دنبال حمله مردی با...

داغ ترین اخبار