تبلیغات

عمار، دریچه ورود فیلمسازان جوان به عرصه اقتصاد مقاومتی

فیلم های امسال جشنواره عمار در بخش اقتصاد مقاومتی نسبت به سالهای گذشته رشد کیفی خوبی داشته است و این مایه امید است که جبهه اقتصاد مقاومتی جای خودش را در فعالان فرهنگی انقلاب اسلامی پیدا کند.

به گزارش پایگاه 598، کانال تلگرامی «خودجوش» در یادداشتی در ارتباط با بخش اقتصاد مقاومتی هفتمین جشنواره مردمی فیلم عمار نوشت:

فیلم های امسال جشنواره عمار در بخش اقتصاد مقاومتی نسبت به سالهای گذشته رشد کیفی خوبی داشته است و این مایه امید است که جبهه اقتصاد مقاومتی جای خودش را در فعالان فرهنگی انقلاب اسلامی پیدا کند. همچنین نشان می دهد که عمار به دریچه ای برای ورود فعالان فرهنگی به عرصه های مورد نیاز کشور تبدیل شده است. 

از جمله نقاط مثبت فیلم های امسال توجه گسترده به بخش کشاورزی و کارآفرینی های این بخش بود. شعار ما می‌توانیم هم در روح کلی آثار مشاهده می شد و  برخی آثار به خوبی به آن پرداخته بودند. همچنین ظرفیت های بومی اقتصاد مقاومتی در برخی آثار به خوبی نشان داده شده بود. مردمی بودن در اقتصاد مقاومتی هم سهم قابل توجهی در آثار داشت.

با این حال هنوز برخی ابعاد اقتصاد مقاومتی از دید فعالان فرهنگی پنهان بوده است. شاید از جمله مهمترین این ابعاد مسئله نظام بانکی است. نظام بانکی سهم قابل توجهی در اقتصاد مقاومتی دارد و بسیاری از شکست ها و البته موفقیت ها مستقیما تحت تاثیر این نظام است. علاوه بر وجوه انتقادی در همین عرصه الگوهای موفقی همچون قرض الحسنه و یا تامین مالی های مردمی هم در اقتصاد کشور وجود دارد و می تواند موضوع مستندهای امیدآفرین باشد.

مسئله خرید کالای ایرانی هم به نوعی در مستندهای امسال مغفول بود. اعم از اینکه این خرید دولتی باشد یا مردمی. در این بخش هم نمونه موفق و ناموفق بسیاری وجود دارد و می تواند برای سالهای بعد مورد توجه فیلم سازان قرار بگیرد.

علم و فناوری و اقتصاد دانش بنیان موضوعی بود که علی رغم اهمیتش چندان مورد توجه فیلم سازان قرار نگرفته بود. به هر حال پیشرفت و اقتدار کشور به طور جدی با دانش بنیانی اقتصاد گره خورده است و این موضوع به اندازه اهمیتش باید در آثار هنری جا داشته باشد.

قابلیت ها و ظرفیتهای ملی گرچه به نوعی مورد توجه قرار گرفته بود اما هنوز نیازمند توجه است. علاوه بر توجه کیفی به توجه گسترده تر به ظرفیتهای ملی نیازمندیم. ظرفیت های کشور ابعاد مختلفی دارد،‌ ظرفیت‌های طبیعی، ظرفیت‌های انسانی، ظرفیت های علمی، ظرفیت بازار، ظرفیت‌های فرهنگی و امثال آن همه می تواند موضوعاتی برای فیلم سازان عمار باشند.

الحمدلله عمار هر ساله بر امید دوستداران انقلاب می افزاید؛ امید به رویش ها و امید به عبور از مشکلات و تقویت و پیشرفت انقلاب اسلامی.


گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار