تبلیغات

شرایط استفاده همسر بیمه شده متوفی از مزایای مستمری

مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی، قانون حمایت خانواده و نحوه بهره مندی همسر بیمه شده یا مستمری بگیر متوفی از مزایای مستمری مربوطه را تشریح کرد.

خبرگزاری میزان: سید محمد علی جنانی گفت: به موجب مفاد تبصره ذیل بند (١) ماده ٨١ قانون تامین اجتماعی، عیال دائم بیمه شده متوفی مادام که شوهر اختیار نمی کرد، استحقاق دریافت مستمری بازماندگان را داشت. به عبارت دیگر ازدواج همسر بیمه شده یا مستمری بگیر متوفی مانع از دریافت مستمری مربوطه می شد.

وی افزود: اما به موجب بند ١٠٣ قانون بودجه سال ١٣٩٠ کل کشور در طول سال یادشده ازدواج همسران بیمه شدگان یا مستمری بگیران متوفی مانع از دریافت مستمری آنان نبود، این موضوع با تصویب قانون حمایت خانواده مصوب یکم اسفند 1391 مجلس شورای اسلامی دائمی شد؛ به نحوی که از تاریخ لازم الاجراء شدن این قانون در هفتم اردیبهشت 1392 ازدواج همسر یا همسران بیمه شدگان یا مستمری بگیران متوفی، مانع استمرار در پرداخت مستمری بازماندگان و سایر مزایای جانبی متعلقه قانونی به آنها نخواهد بود.

مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی اظهار کرد: برقراری دوباره مستمری آن دسته از همسر یا همسران بیمه شدگان یا مستمری بگیران متوفی که قبل از تاریخ لازم الاجرا شدن قانون یاد شده ازدواج کرده باشند از تاریخ یادشده با رعایت ضوابط مربوطه بلامانع است.

جنانی گفت: چنانچه همسر یا همسران بیمه شده یا مستمری بگیر متوفی در صورت فوت همسر بعدی استحقاق دریافت مستمری فوت او را نیز داشته باشند، سازمان یا سایر صندوق های بیمه و بازنشستگی موظفند آن مستمری که میزان آن بیشتر است به متقاضی پرداخت کند.

وی تصریح کرد: البته ذینفع نیز مکلف است در این گونه موارد مراتب برخورداری از مستمری بیشتر را سریعا به صندوق بیمه و بازنشستگی مربوطه اطلاع دهد.

مدیر کل امور فنی مستمری های سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: در صورتی که همسر یا همسران بیمه شدگان یا مستمری بگیران متوفی مراتب را اعلام نکنند و موضوع را در کوتاه ترین زمان ممکن به صندوق بیمه و بازنشستگی مربوطه اطلاع ندهند و از طرفی مبادرت به دریافت مستمری مضاعف کنند، تمام مستمری های پرداختی و سایر هزینه هائی که من غیر حق پرداخت شده از مخاطب وصول خواهد شد.

جنانی خاطر نشان کرد: به موجب مفاد بند ٢ ماده ٤٨ قانون حمایت خانواده، دریافت مستمری بازنشستگی و ازکارافتادگی کلی همسر یا همسران بیمه شده یا مستمری بگیر متوفی در صورت احراز شرایط قانونی، بلامانع خواهد بود

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار