تبلیغات

معاون رئیس جمهور دستور حریم آثار طبیعی دو دریاچه را ابلاغ کرد

تعیین حریم دو اثر طبیعی دریاچه ولشت و چشمه استخر پشت (دریاچه استخر پشت) در استان مازندران پس از تصویب در کمیته ملی ثبت و حریم میراث طبیعی کشور ابلاغ شد.

حریم آثار طبیعی دریاچه ولشت و چشمه استخر پشت( دریاچه استخر پشت) ابلاغ شدبه گزارش حوزه میراث و گردشگری گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان؛ «فرهاد نظری» مدیر کل دفتر ثبت آثار و حفظ و احیاء میراث معنوی و طبیعی کشور با اعلام این خبر گفت: ضوابط عرصه و حریم  این دو اثر توسط معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور به بالاترین مقام  استان ابلاغ شد.

وی  با اشاره به ابلاغ  پیشین تعیین حریم " بیابان لوت" به عنوان نخستین میراث طبیعی ایران د ر فهرست میراث جهانی یونسکو بین سه استان خراسان جنوبی، کرمان و سیستان و بلوچستان و ابلاغ دو اثر اخیر دریاچه ولشت و چشمه استخر پشت  گفت: با تصویب این حرایم این آثار تحت حفاظت سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بوده و هرگونه دخل و تصرف در محدوده حریم و تخلف از ضوابط حفاظتی مقرر برابر مواد 558 لغایت 569 کتاب قانون مجازات اسلامی جرم محسوب شده و مرتکب مشمول مجازاتهای قانونی خواهد شد. 
 
مدیر کل دفتر ثبت آثار تاریخی همچنین تاکید کرد: تعیین حریم آثار ثبت ملی و جهانی براساس قوانین داخلی و بین المللی مانند یونسکو، iucn و قوانین سایر سایر دستگاه هایی  که تولیت و مدیرت و حفاظت از منابع طبیعی و محیط زیست کشور را برعهده دارند در تدوین ضوابط لحاظ خواهد شد.

«علی قمی اویلی» رئیس گروه میراث طبیعی  دفتر ثبت آثار نیز در خصوص ضرورت تعیین حریم برای میراث طبیعی ثبت شده افزود: به استناد ماده 3 آئین نامه اجرای تبصره ماده 2 قانون تشکیل میراث فرهنگی و گردشگری مصوب 1384، هر اثر طبیعی  که  در فهرست میراث طبیعی ملی ایران ثبت می شود باید دستورالعمل و فرمت طراحی شده ضوابط حفاظتی عرصه و زون حفاظتی و منظری تدوین شود.

قمی اویلی افزود: برای سپرهای  حفاظتی و منظری که به منظور حفاظت بهتر از عرصه اثر تعیین می شود باید ضوابط حفاظتی مختص شرایط  اثر و وضعیت منطقه اعمال شود تا از دخالت های نامتعارف و ناهمگون به اکوسیستم های طبیعی آسیب پذیر جلوگیری شود.

دریاچه ولشت در جنوب غرب شهر چالوس و شمال شرق کلاردشت یکی از 10 دریاچه آب شیرین کشور محسوب می‌شود. این دریاچه محیط زیست مناسبی را برای پرندگان و آبزیان فراهم کرده است. 

چشمه استخر نیزدر جوار روستای استخر پشت شهرستان نکا به صورت گودالی بزرگ و دايره‌ای شكل است که پيرامون آن پوشيده از مزارع برنج و نيزار است. وسعت حوضچه مركزی آن بيش از نيم هكتار و حاشیه آن در حدود 6 هكتار است.  دریاچه استخرپشت ورودی ندارد و آب خود را از چشمه های کف دریاچه تامین می‌کند.

انتهای پیام/

گزارش تخلف

تمامی مطالب از سایت های مجاز فارسی و ایرانی تهیه و جمع آوری شده است، در صورت وجود هرگونه مشکل از طریق صفحه گزارش تخلف اطلاع دهید.

تبلیغات

جدیدترین اخبار

داغ ترین اخبار